fbpx
zabiegi medycyny estetycznej

Jakie są najskuteczniejsze zabiegi medycyny estetycznej

Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zyskuje coraz większą popularność nie tylko wśród znanych gwiazd i celebrytów, którzy marzą o przedłużeniu swojej młodości niemal w nieskończoność, ale też wśród zupełnie zwyczajnych ludzi. Zabiegi wykonywane w jej zakresie są mało inwazyjne, za to posiadają szerokie spektrum działania, bo od powiększania ust czy niwelowania zmarszczek aż po modelowanie owalu twarzy czy redukcję szpecących blizn. Zabiegi medycyny estetycznej plasują się gdzieś w połowie drogi między kosmetologią a chirurgią plastyczną.

Kiedy narodziła się medycyna estetyczna

Działania mające na celu upiększenie człowieka znane są od wieków i nie jest to w żadnym wypadku metafora. W starożytnym Egipcie wykiełkowała chirurgia plastyczna, gdzie wstawiano zarówno żywym, jak i zmarłym protezy kończyn, nosa czy uszu oraz brakujące włosy. W Grecji i Rzymie gladiatorzy chętnie tuszowali swoje blizny powstałe w trakcie krwawych i brutalnych walk. To właśnie te kultury hołdowały pięknu, przecież sama Kleopatra kąpała się w kozim mleku by wygładzić skórę i wybielała zęby moczem. W Indiach, 1000 lat przed naszą erą rekonstruowano nosy złodziejom, których karano ich obcięciem.

Współczesna medycyna estetyczna jednak początki swoje miała już w latach 70  XX wieku, kiedy to powstało Francuskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej. Jej celem było i jest zapewnienie komfortu i zwiększenie jakości życia wskutek działań poprawiających fizyczną atrakcyjność pacjentów. Mowa tu m.in. o zredukowaniu i cofnięciu oznak starzenia. Dlatego, że jest to dziedzina, która rozwija się niezwykle dynamicznie, obejmuje coraz więcej zabiegów i coraz więcej obszarów.

Każdy zabieg medycyny estetycznej powinien być wykonany przez profesjonalistę w odpowiednich warunkach i z zachowaniem właściwych środków ostrożności.

Najbardziej skuteczne zabiegi estetyczne

Nowoczesna technologia sprzyja postępowi w dziedzinie jaką jest kosmetyka estetyczna i czyni ją coraz bardziej efektywną, zarówno w opinii pacjentów jak i lekarzy. Oto te najbardziej popularne:

  1. botoks – słyszy się o nim najczęściej, nie bez przyczyny zresztą. Botulina, czyli tzw. jad kiełbasiany nie kojarzy się dobrze, jest to bowiem silna toksyna powodująca porażenie mięśni i nerwów. Ta stosowana w kosmetyce jest bezpieczna, ponieważ mocno się ją rozcieńcza. Botoks blokuje przewodnictwo elektryczne, co sprawia, że tkanki stają się wiotkie a skóra wygładzona. Co ciekawe w medycynie estetycznej zastosowano go po raz pierwszy w latach 70 XX w. w procesie leczenie zeza. Dzięki temu lekarze poszli o krok dalej i zajęli się innymi chorobami, w których występuje nieprawidłowe napięcie mięśniowe, m.in. kurcz powiek lub twarzy, tiki nerwowe, achalazja przełyku, kręcz karku. W medycynie wykorzystuje się go również w przypadku przewlekłych migren, nadmiernej potliwości czy w leczeniu stopy końsko-szprotawej. Zabiegi estetyczne z użyciem botoksu wprowadzono w latach 90. i obejmują one: wygładzanie zmarszczek pionowych czoła, kurze łapki, zmarszczek u nasady nosa, wokół ust, brody i szyi oraz unoszenie opadających kącików ust. Zabieg jest raczej bezbolesny i polega na wprowadzeniu substancji cienką igłą pod skórę. Efekty powinny utrzymać się ok.4-6 miesięcy
  2. mezoterapia igłowa – polega na wprowadzeniu substancji aktywnych w głąb skóry za pomocą cienkiej igły. Powstałe w trakcie zabiegu mikrouszkodzenia oraz substancje odżywcze(tzw. koktajle) stymulują aktywację płytek krwi, przyspieszenie podziału i rozwoju komórek takich jak fibroblasty czy komórki macierzyste. To usprawnia mikrokrążenie krwi i procesy autoregeneracji. Skóra staje się gładka, nawilżona i, co najważniejsze, odżywiona. Koktajle wstrzykiwane pod skórę są bogate w kwas hialuronowy, kolagen, kwas polimlekowy, witaminy, aminokwasy etc. Mezoterapię stosuje się aby odmłodzić twarz, szyję czy dekolt, zmniejszyć cellulit, rozstępy i widoczność blizn a nawet by zahamować wypadanie włosów. Preparat podaje się w odstępach co 5-15 mm co trwa ok. 20 minut. Najlepsze efekty osiąga się po serii 4-6 zabiegów co 2-3 tygodnie.
  3. kwas hialuronowy– to substancja, która naturalnie występuje w każdym żywym organizmie, a jej zadaniem jest wiązanie cząsteczek wody. To z kolei powoduje, że skóra jest jędrna i gładka. Kwas z powodzeniem stosuje się w zabiegach powiększania ust, wstrzykując go przy znieczuleniu miejscowym. Zabieg trwa kilkanaście minut a pierwsze efekty widoczne są już po 2-3 dniach i utrzymywać się powinny około roku. Co ciekawe kwasu używa się też w leczeniu jaskry, przepukliny, przykurczy mięśni, zapaleniu stawów, złamaniach. Znajduje też zastosowanie w terapii trądziku różowatego, anemii, zapalenia skóry.
  4. lipoliza – polega na dostarczeniu pod skórę substancji, które rozpuszczają komórki tkanki tłuszczowej. W miejscu iniekcji wywiązuje się kontrolowany stan zapalny sprzyjający pękaniu komórek, dostaniu się tłuszczu do krwi, następnie do wątroby aż wreszcie wydaleniu. Najczęściej ten zabieg medycyny estetycznej przeprowadza się w rejonach brzucha, ramion i ud, a także gdy tkanka tłuszczowa zgromadzona jest na brodzie i podbródku i innych miejscach, które są niepodatne na redukcję tłuszczu za pomocą ćwiczeń i diety. Lipoliza pomaga modelować sylwetkę, ale na pewno nie jest sposobem na odchudzanie się. Aby efekty były najlepsze, należy wykonać ok. 5 zabiegów co 2-3 tygodnie.

Dlaczego warto sięgać po medycyna estetyczna zabiegi?

Są grupy społeczne i zawodowe, dla których profilaktyka starzenia się jest niezwykle istotna, co nie znaczy, że powinno się korzystać z jej osiągnięć bez zupełnego umiaru. Pamiętajmy jednak, że to jak postrzegamy siebie każdego dnia w lustrze ma ogromny wpływ na nasze ogólne samopoczucie. Wielu z nas cierpi z powodu kompleksów związanych z naszym wyglądem, dlaczego więc nie ułatwić sobie życia i nie pomóc sobie stosując zabiegi medycyny estetycznej. Zaletami tych zabiegów jest ich niewielka inwazyjność i brak konieczności hospitalizacji oraz szybka regeneracja.

Wpisy blogowe

Worki pod oczami - jak je usunąć?

Worki pod oczami - jak je usunąć?

Worki pod oczami kojarzą się często z nieprzespaną nocą, jednak mogą mieć dużo poważniejsze podłoże, przez co znacznie trudniej się…
Jakie są najskuteczniejsze zabiegi medycyny estetycznej

Jakie są najskuteczniejsze zabiegi medycyny estetycznej

Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zyskuje coraz większą popularność nie tylko wśród znanych gwiazd i celebrytów, którzy marzą o…
Jakie zabiegi na szyję i dekolt?

Jakie zabiegi na szyję i dekolt?

To właśnie szyja i dekolt, zaraz obok dłoni, są najbardziej wyeksponowane na widok publiczny i na działanie  czynników zewnętrznych, tym…
Jak odmłodzić dłonie. Sprawdzone porady

Jak odmłodzić dłonie. Sprawdzone porady

Dłonie to często doskonała wizytówka każdej kobiety ale też mężczyzny, to właśnie one oraz szyja zdradzają nasz wiek lepiej niż…