fbpx
usuwanie cellulitu

Jak się pozbyć cellulitu – sprawdzone porady

Cellulit to zmora wielu osób niezależnie od wieku. Szczególnie kobiety próbują zwalczyć każdy niepożądany centymetr kwadratowy tzw. skórki pomarańczowej. Czym więc jest ten cellulit i jak go pokonać?

Co to jest cellulit?

Są to zmiany skórne, najczęściej powstałe w okolicy ud i pośladków, charakteryzujące się nierównościami i wybrzuszeniami. Zmiany te powstają, gdy tłuszcz naciska na pionowo ułożoną tkankę łączną, dlatego właśnie zachodzą tam, gdzie występuje tendencja do gromadzenia tłuszczu w organizmie. Tak zdeformowana tkanka tkanka tłuszczowa przypomina skórkę pomarańczy, stąd właśnie jej potoczna nazwa. Warto też wiedzieć, że czym innym jest cellulit i czym innym cellulitis. Otóż cellulitis to wywołane przez bakterie gronkowca zapalenie skóry oraz podskórnej tkanki, które może wystąpić nie tylko w obrębie ud i pośladkóœ ale też np. na twarzy i w każdej innej części ciała. Cellulitis objawia się zaczerwienioną skórą, leczy się go antybiotykoterapią a kuracja trwać może nawet 6 miesięcy.

Jak się pozbyć cellulitu – metody naturalne

Czy w ogóle możliwe jest proste zwycięstwo w walce z cellulitem? Niestety, jeśli stawiamy na naturalne sposoby na cellulit musimy przygotować się na niełatwą walkę, jednak efekt na pewno będzie miał głębsze znaczenie.

  1. dieta – to najczęściej wymieniana metoda do walki o zdrowszy i piękniejszy wygląd. Co ważne, nie powinna to być chwilowa i doraźna modyfikacja sposobu odżywiania a raczej długotrwała zmiana nawyków żywieniowych. Menu bogate w błonnik, owoce i warzywa pomaga usuwać z organizmu toksyny i pobudza przemianę materii. Warto jeść często (4-5 razy dziennie), ale w małych porcjach, pić dużo wody (co najmniej dwa litry w ciągu dnia), dostarczać odpowiednich ilości witamin i składników mineralnych (witaminy z grupy B, kwasów omega 3 i 6, potasu), spożywać produkty zapobiegające odkładaniu się tłuszczu, i produkty moczopędne, pić zieloną herbatę, przyspieszającą przemianę materii itd.
  2. ćwiczenia – choć nie jest to regułą, to najczęściej cellulit towarzyszy nadwadze, dlatego tak istotna jest dla zdrowia i pięknego wyglądu regularna aktywność fizyczna. Mówi się, że ćwiczenia przyniosą skutek jeśli wykonywane będa przynajmniej 3 razy w tygodniu, po 40 minut. Cellulit na brzuchu pomoże zwalczyć hula – hoop i pływanie, na przedramionach hantle, pływanie i ćwiczenie o nazwie “wioślarz”. na udach i łydkach przysiady, nożyce, wykroki i jazda na rolkach, a na pośladkach bieganie, przysiady, nożyce i wymachy nóg do tyłu.
  3. masaż – pobudza on krążenie krwi i substancji odżywczych, przyczyniając się do zerwania tkanek tłuszczowych i usuwania toksyn, dodatkowo poprawia napięcie i elastyczność skóry, dzięki czemu sprawia ona wrażenie gładkiej i jędrnej. Masaż można wykonywać dłońmi, jednak dużo większą skuteczność będzie miało użycie dodatkowych elementów, takich jak szorstka gąbka czy rękawica, pajączki, piłeczki lub wałki z wypustkami. Masować powinno się czystą, umytą skórę, nanosząc na nią najpierw oliwkę lub balsam czy też krem antycellulitowy. Dobrze jest też wykonywać peeling skóry, który złuszczy martwy naskórek i stymuluje krążenie krwi. Ważna jest regularność i konsekwencja.

Pamiętajmy, że cellulitowi sprzyjają ciasne ubrania, które sprawiają, że krew i substancje odżywcze nie płyną swobodnie przez nasz organizm.

Jak pozbyć się cellulitu – odpowiada medycyna estetyczna

Medycyna estetyczna zajmuje się głównie poprawą jakości życia u ludzi zdrowych poprzez korektę mankamentów wyglądu profilaktykę starzenia się skóry i rekonstrukcję ubytków w urodzie. Obemuje ona zabiegi jak najmniej inwazyjne, czym różni się od chirurgii plastycznej.

To właśnie zabiegi na cellulit oferowane przez gabinety medycyny estetycznej są bardzo pomocne w ciężkiej i nierównej walce ze skórką pomarańczową. Ich dobór zależy od stopnia zaawansowania cellulitu.

  1. mezoterapia – polega na wstrzykiwaniu płytko pod skórę mieszanki dwóch substancji czynnych, pierwsza ma poprawić krążenie a druga przyspieszyć spalanie tłuszczu. Niestety nie można poprzestać na jednym zabiegu, w celu uzyskania najlepszych efektów należy powtórzyć go 4-8 razy. W mezoterapii bezigłowej igłę zastępuje się falą elektryczną. Impulsy tworzą mikokanały, którymi do wnętrza komórek dostarczane są substancje odżywcze.
  2. laser – wnika głęboko pod skórę, gdzie podgrzewa nie tylko ją ale też tkankę tłuszczową, co znacznie przyspiesza procesy metaboliczne. Laser nie tylko wypala tłuszcz, ale także wspiera odbudowę włókien kolagenowych. Zbędne produkty, które powstają w trakcie laseroterapii są naturalnie wydalane z organizmu a skuteczność laseroterapii widoczna jest nawet po kilkunastu sesjach.
  3. ultradźwięki – efektywność tej procedury zależna jest od indywidualnych predyspozycji organizmu. Ultradźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości nie są słyszalne dla człowieka ale za to docierają do miejsc, w których powstał cellulit a następnie je ogrzewają. Rozszerzone naczynia krwionośne poprawiają krążenie krwi, więc wypłukują zbędne substancje i toksyny oraz dotleniają komórki. Zaleca się wykonanie nawet do 10 zabiegów, aby efekt był bardziej zadowalający i długotrwały.
  4. Cellulipoliza – to zabieg na cellulit, w którym wykorzystuje się prąd o małym natężeniu. Wykonuje się dwa nakłucia igłami, które pełnią funkcję elektrod, nimi przepływa prąd elektryczny pobudzający skórę do szybszej przemiany materii. Warto wykonać od 5 do 10 zabiegów.
  5. drenaż limfatyczny – jest zabiegiem działającym bezpośrednio na zmienioną tkankę i polega na masowaniu, czyli uciskaniu tych miejsc. Ma na celu poprawę przepływu limfy i krwi, odżywienie oraz dotlenienie tkanek, redukcję obrzęków. Optymalna ilość zabiegów to 10.

Czyli co na cellulit sprawdza się najlepiej? Zależy to od bardzo wielu czynników, ale pamiętać należy, że efekt nie jest dany raz na zawsze. Dobrze jest oprócz możliwości jakie daje medycyna estetyczna, dbać o profilaktykę, a odpowiednie kosmetyki, masaż, peeling i zdrowy tryb życia wprowadzić do życia na stałe. Cellulit można pokonać, pamiętając jednak, że sam nie zniknie.

Wpisy blogowe

Worki pod oczami - jak je usunąć?

Worki pod oczami - jak je usunąć?

Worki pod oczami kojarzą się często z nieprzespaną nocą, jednak mogą mieć dużo poważniejsze podłoże, przez co znacznie trudniej się…
Jakie są najskuteczniejsze zabiegi medycyny estetycznej

Jakie są najskuteczniejsze zabiegi medycyny estetycznej

Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zyskuje coraz większą popularność nie tylko wśród znanych gwiazd i celebrytów, którzy marzą o…
Jakie zabiegi na szyję i dekolt?

Jakie zabiegi na szyję i dekolt?

To właśnie szyja i dekolt, zaraz obok dłoni, są najbardziej wyeksponowane na widok publiczny i na działanie  czynników zewnętrznych, tym…
Jak odmłodzić dłonie. Sprawdzone porady

Jak odmłodzić dłonie. Sprawdzone porady

Dłonie to często doskonała wizytówka każdej kobiety ale też mężczyzny, to właśnie one oraz szyja zdradzają nasz wiek lepiej niż…